25. február 1948

Autor: Anna Záborská | 25.2.2008 o 7:57 | Karma článku: 6,00 | Prečítané:  1880x

Pred 60 rokmi sa Česko-Slovensko, medzi vojnami ostrov demokracie, dostalo pod vládu komunistov. Vo februári 1948 sa komunisti pučom dostali k moci a vybudovali v našej krajine barbarský totalitný režim. Oficiálne je dátumom puču 25. február. K tomuto dňu však priamo viedli udalosti celého týždňa, počnúc 17. februárom 1948. A nielen to.

Hoci je to menej pripomínané, komunisti zneužívali moc, obzvlášť represívne zložky štátnej moci aj v rokoch 1946-1947. Mnohí veriaci boli väznení (spomeniem aspoň kruh okolo pátra Kolakoviča), názoroví oponenti perzekvovaní. V demokratickom prostredí obnoveného štátu sa Česko-Slovensko stávalo neslobodným postupne.

To čo poviem opakujem často, pretože to považujem za závažné:

Nielen porážka nacizmu, ale aj komunizmus a jeho porážka patria k dedičstvu zjednotenej a mierovej Európy. Práve vďaka porážke komunizmu, môžu dnes sedieť zástupcovia 10 členských štátov v Európskom parlamente. Povaha komunizmu a nacizmu je rovnaká.

Chcem preto upozorniť na tri veci:

1. Rehabilitácia symbolov komunizmu je rovnakým zlom, ako rehabilitácia symbolov nacizmu. Mali by sme ju preto rovnako odsudzovať.

2. Na bývalých komunistov sa nehľadí ako na bývalých nacistov. Európska elita - osobitne socialisti a liberáli - ich uznala bez ospravedlnenia. Považujem to za chybu. Nie kvôli nim, ale kvôli obetiam, za ktoré nesú zodpovednosť.

Bez pochopenia komunizmu nemožno rozumieť ani postkomunizmu.

3. A napokon, komunistická rovnako ako nacistická totalita boli nastolené v demokratických štátoch, zneužitím demokracie. Je to dôvod k ostražitosti. Aj dnes, aj v EÚ. Zápas o slobodu musí zviesť každá jedna generácia.

Aj obete komunizmu by si na pôde Európskeho parlamentu zaslúžili minútu ticha.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.


Už ste čítali?