25. február 1948

Autor: Anna Záborská | 25.2.2008 o 7:57 | Karma článku: 6,00 | Prečítané:  1806x

Pred 60 rokmi sa Česko-Slovensko, medzi vojnami ostrov demokracie, dostalo pod vládu komunistov. Vo februári 1948 sa komunisti pučom dostali k moci a vybudovali v našej krajine barbarský totalitný režim. Oficiálne je dátumom puču 25. február. K tomuto dňu však priamo viedli udalosti celého týždňa, počnúc 17. februárom 1948. A nielen to.

Hoci je to menej pripomínané, komunisti zneužívali moc, obzvlášť represívne zložky štátnej moci aj v rokoch 1946-1947. Mnohí veriaci boli väznení (spomeniem aspoň kruh okolo pátra Kolakoviča), názoroví oponenti perzekvovaní. V demokratickom prostredí obnoveného štátu sa Česko-Slovensko stávalo neslobodným postupne.

To čo poviem opakujem často, pretože to považujem za závažné:

Nielen porážka nacizmu, ale aj komunizmus a jeho porážka patria k dedičstvu zjednotenej a mierovej Európy. Práve vďaka porážke komunizmu, môžu dnes sedieť zástupcovia 10 členských štátov v Európskom parlamente. Povaha komunizmu a nacizmu je rovnaká.

Chcem preto upozorniť na tri veci:

1. Rehabilitácia symbolov komunizmu je rovnakým zlom, ako rehabilitácia symbolov nacizmu. Mali by sme ju preto rovnako odsudzovať.

2. Na bývalých komunistov sa nehľadí ako na bývalých nacistov. Európska elita - osobitne socialisti a liberáli - ich uznala bez ospravedlnenia. Považujem to za chybu. Nie kvôli nim, ale kvôli obetiam, za ktoré nesú zodpovednosť.

Bez pochopenia komunizmu nemožno rozumieť ani postkomunizmu.

3. A napokon, komunistická rovnako ako nacistická totalita boli nastolené v demokratických štátoch, zneužitím demokracie. Je to dôvod k ostražitosti. Aj dnes, aj v EÚ. Zápas o slobodu musí zviesť každá jedna generácia.

Aj obete komunizmu by si na pôde Európskeho parlamentu zaslúžili minútu ticha.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Útok z utorka bol iný, hackerom nešlo o peniaze

Terčom bola Ukrajina, ale paradoxne aj ruský štátny ropný gigant.

SVET

Trojka Vatikánu prišla, aby ho očistila. Priniesla sexuálny škandál

Austrálsky kardinál Pell čelí ďalším obvineniam.

ŠPORT

Šatan bude generálnym manažérom reprezentácie

Vyberie aj nového reprezentačného trénera.


Už ste čítali?