Červená karta nútenej prostitúcii

Autor: Anna Záborská | 12.3.2006 o 21:00 | Karma článku: 8,24 | Prečítané:  3014x

Nútená prostitúcia je veľkou hrozbou ohrozujúcou ľudskú dôstojnosť najmä počas svetových športových podujatí, medzinárodných konferencií a  iných významných akcií.

Podpredseda EK Franco FRATTINI v rozhovore s poslankyňami EP Christou PRETS (PSE, Rakúsko) a Annou ZÁBORSKOUPodpredseda EK Franco FRATTINI v rozhovore s poslankyňami EP Christou PRETS (PSE, Rakúsko) a Annou ZÁBORSKOUVlado Záborský

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien Výbor Európskeho parlamentu pre práva žien a rodovú rovnosť usporiadal seminár na tému uvedenú v perexe. Hlavnými rečníkmi boli pani Margot Wallström, podpredsedníčka Európskej komisie a komisárka pre inštitucionálne vzťahy a komunikačnú stratégiu, páni Franco Frattini, podpredseda EK a komisár pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť, Vladimír Špidla, komisár pre zamestnanosť sociálne veci a rovnosť šancí, pán Ján Figeľ, komisár pre školstvo, vzdelávanie, kultúru a multilingvistiku, Walter Grahammer, reprezentant stáleho zastúpenia Rakúska počas predsedníctva EÚ, Per Ravn Omdal, podpredseda UEFA (Ženeva, Švajčiarsko), pani Barbara Limanowska, poradkyňa pre zaobchádzanie s ľudskými bytosťami (UNOHCHR, Varšava, Poľsko) a ďalší.

V dobe, keď na všetkých úrovniach spoločenského života skloňujeme ľudské práva, stojíme zoči-voči skutočnosti ako je nútená prostitúcia, ktorá sa stále viac rozširuje a ktorá je najzničujúcejším zločinom nie len voči ženám, ale voči celej ľudskej spoločnosti.

Skutočný počet obetí tohto zaobchádzania s ľudskými bytosťami je ťažko odhadnúť. Chýbajú nám štatistiky, ale je nad slnko jasnejšie, že táto kriminálna “aktivita” prudko vzrastá. Zrušenie hraníc medzi členskými štátmi Európskej únie neprináša len výhody, umožňuje organizovanému zločinu omnoho ľahšie operovať na celom území Európy. Ženy a deti sú takto omnoho zraniteľnejšie.

Udalosti ako Olympijské hry alebo medzinárodné športové podujatia sa stávajú centrom záujmu mafie, pretože aj počas takýchto udalostí stúpa dopyt po sexuálnych službách. Vo väčšine prípadov sú tieto ženy obeťou organizovaného zločinu, ktorý im ponúka “výhodné a trvalé” zamestnanie a poskytuje falošné doklady. Chudoba, obmedzený prístup ku vzdelaniu a práci, diskriminácia a násilie voči ženám sú problémy, ktoré je potrebné okamžite riešiť a to v takej miere ako tvoria faktory, ktoré zvyšujú zraniteľnosť žien a detí a zvyšujú riziko, že sa stanú obeťami nútenej prostitúcie.

Charta základných práv Európskej únie vyslovene uvádza, že “ľudská dôstojnosť je nedotknuteľná”. Ženy majú právo žiť dôstojne, bez strachu a násilia. Musíme urobiť všetko pre to, aby sa to stalo skutočnosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.


Už ste čítali?